Jak se liší click2stream od camcady (a streamhostingu)

Tahle otázka je snad častější než “jak se liší Node5 od Hubu a od TechSquare” 🙂

Jednou větou:

Camcada dělá live streaming z eventů (konferencí aj.), Click2stream z “places” (stavby, sportovní areály, zvířátka uprostřed pouště atp.).

Cílovka, stejně jako funkce, způsoby prodeje, náročnost podpory, způsoby zpoplatnění atp. jsou úplně jiné. Stejně tak většina lidí co za těmi projekty stojí je jiná (to jen já musím být u všeho 🙂

Když rozdíly zúžím jen na funkce, tak konference, tedy typický zákazník Camcady, vyžadují např. zpoplatnění streamu, jednoduchou publikaci záznamů, synchronizaci se slajdy, titulkování, nástroje pro interakci s diváky, speciální komentářový systém atp.

Vize click2streamu je úplně jiná. Začali jsme s tím, že nabízíme “nejjednodušší publikaci videa/zvuku na světě z IP kamer” (takové ty kamery typicky v horním rohu místnosti pro bezpečnostní účely, viz obrázek), což už zjistilo spousta zákazníků z cca 25 zemí. A ti se nás nyní ptají po funkcích jako je timelapse, nahrávání a alarmy podle detekce pohybu či pokročilé analýzy nad jejich videm: rozpoznávání SPZ či obličejů vč. rozlišení věku a pohlaví, zjištění auta v protisměru, chodce spadlého do kolejiště metra atp. Nyní jsme ve fázi vyhledávání technologických partnerů a integrace těchto tzv. behaviorálních analýz. Ve výsledku je nabídneme našim zákazníkům v marketplace ala AppStore, který bude nejjednodušší cestou jak z jakékoliv běžné IP kamery udělat chytrý systém, který může pomáhat zvyšovat obraty v kamenných prodejnách generováním statistik návštěvnosti či heatmaps (mapy pohybu návštěvníků), zlepšovat prevenci kriminality či úrazů aj. Jsme zatím, pokud vím, první firma na světě, která tyto analýzy dělá v cloudu a ne přímo ve specializovaných (drahých) kamerových systémech. Jestli je to bláznivá nebo geniální myšlenka? Nevím, čas ukáže.

Nicméně občas někdo přenáší svou konferenci z IP kamer. Tam vidíme šanci pro spolupráci c2s a Camcady, kdy bychom mohli live streaming či i jen nahrávání eventů zásadně zjednodušit a zlevnit – na trh se pomalu dostávají cenově dostupné velmi kvalitní IP kamery s plynulým otáčením a zoomem, které lze jednoduše ovládat z iPadu, webového rozhraní či USB joysticku. Tzn. pro konferenční prostory kde se akce konají často (alá Node5, Hub, konferenční salonky, zasedání zastupitelstev aj.) odpadne nutnost najímat drahý štáb, který znovu a znovu instaluje celou kamerovou techniku. Naopak, technika bude vždy zapojena a připravena pro streaming či natáčení a zvládne to ovládat i blonďatá sekretářka 🙂

Co se týče streamhostingu, tak ten pro změnu poskytuje více individuální řešení se zaměřením na česko-slovenské televize různých velikostí a vysoce sledované akce (např. olympiáda s 30 tis. současnými diváky). Už několik let odbavujeme kompletně live i archiv např. Slovenské televize, Je to strčená noha do dveří digitalizace, mobilních zařízení, obsahu na vyžádání, hybridního vysílání atp.

Na tom všem je ale zajímavý jiný příběh – jak to všechno vzniklo. Nic z toho nebyl náš nápad, jen jsme jednoduše poslouchali zákazníky. A tak jsme se postupně od tvorby webů a poskytování webhostingu dostali nejdříve k streamhostingu, pak se občas někdo zeptal jestli umíme streamovat z mobilu (tomu dodnes odoláváme) nebo třeba z IP kamer – tam jsme uviděli příležitost. Nakonec to byli zase zákazníci co poptávali věci typu rozpoznávání obličejů. A Camcada? Ta vznikla tak, že jsem si párkrát za rok sám vyzkoušel zajisti live streaming nějaké akce.. a nepřestávalo mne překvapovat jak je to složité, na kolik věcí musí člověk myslet, kolik je kolem toho komunikace – tak proto ti naši zákazníci nemají žádnou chuť inovovat, jsou rádi, že jim to vždycky nějak funguje, hlavně na to moc nešahat 🙂

Každý ten projekt je v úplně jiné pozici. Streamhosting stagnuje a čeká až se změní trh (což se už možná začíná dít). Click2stream nemá skoro žádnou konkurenci, roste o 10% měsíčně a má ambice stát se světovým tržním lídrem. Camcada naopak chce změnit existující trh a bojuje proti zavedeným globálním konkurentům (livestream, ustream, dacast, …) i proti podobným lokálním firmám.

Tak uvidíme, co z toho nakonec bude fungovat nejlépe. Nakonec to bude zase jenom o lidech a o tom, jak správně dokážeme interpretovat/předpovídat (či iniciovat) změny na trhu a jak rychle na ně dokážeme reagovat.

2 thoughts on “Jak se liší click2stream od camcady (a streamhostingu)

  • Honzo, vlastne je to podobne jako rozdil mezi Shipitem a treba DHL 🙂 Vybrali jsme si jednu trzni niku (rikame tomu “business events, conferences and education”), ktere se podle nas nikdo spravne nevenuje, a tam bychom byli radi svym panem.

   Jinak take http://www.camcada.com/why-us.

   V teto fazi je dulezita kvalitativni validace, tzn.:
   a) chodi k nam stavajici zakaznici ustream ci podobnych zavedenych globalnich sluzeb
   b) chodi k nam novi zakaznici, pro ktere je nejjednodussi zacit u nas
   .. a od obou skupin mame snad 100% pozitivni feedback (viz testimonials).

   Takze pokracujeme dal, jednak v postupnem priblizovani cilove vizi, druhak v nabirani zakazniku. Imho je temer jiste ze to bude fungovat, jen nevime jak to bude velky byznys. To se uvidi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s