Chcete-li být bohatí, pomozte ostatním – aneb, nestarejte se jen o sebe

Minulý týden jsem měl v rámci konference Proudy přednášku k tom, kam se posune svět a podnikání do roku 2020.

Snažil jsem se mimojiné o jednu věc – změnit pohled posluchačů k bohatství. Asi takto:

  1. Bohatství je relativní, pro mne je to třeba dělat co mne baví s lidmi které jsem si sám vybral (ať už v práci nebo ve volném čase).
  2. Každý by si měl rozmyslet co on sám chce a jít za tím. Nenechat se dotlačit do toho, co očekává společnost. Znáte to: vysoká škola, kariéra, první dítě, první dovolená v chorvatsku, první auto na splátky, hypotéka…
  3. Chtete-li být (nejen) v podnikání úspěšní, přemýšlejte, jak pomůžete ostatním (vyřešit jejich problém).

Od těchto částečně filozofických témat jsme sklouzli k ještě filozofičtějším a obecnějším, asi takto:

  1. Index růstu HDP je jako měřítko pokroku společnosti překonaný (na což v Bhútánu přišli už dávno). Je to nesmyslné zaklínadlo, kterým se zaštiťuje kdokoliv, komu se hodí . Je to vlastně jen index spotřeby. Když jste třeba více nemocní a vaše léčba stojí více peněz, zvyšujete tím HDP. Když si koupíte nové auto místo za 8 let už za 4, zvýšíte tím HDP. Přitom dnešní výrobky by měly přece vydržet více.
  2. Věřím, že zadlužování státu, za účelem růstu HDP je zlo. Donedávna se státy nezadlužovaly a šlo to.
  3. Věřím, že v ČR je politika tak zkažena, že musí být prosazen uzákoněný vyrovnaný rozpočet (jako třeba ve Švýcarsku). Zadlužujeme se, jako stát, ročně o nějaká 4% ročně. Kdybyste vy přišli o 4 % výplaty, tak to také přežijete ne? Nebo se raději budete pořád zadlužovat?
  4. Věřím, že inflace je zlo. Donedávna tu nebyla a také jsme se bez ní obešli.
  5. Věřím, že dotace EU jsou zlo. Obrovská byrokracie sloužící k neefektivnímu rozdělování peněz, které by každá obec rozdělila lépe – na to, co opravdu potřebuje a tak, aby daného starostu nehodili do rybníka.

Pustil se do mne jeden z posluchačů, že naše ekonomika je postavená na růstu a je třeba ho stimulovat. NEVĚŘÍM. Že pokud nemám návrh čím nahradit HDP, tak si nemůžu dovolit takové věci říkat. NESOUHLASÍM.

O těchto věcech je potřeba hodně diskutovat. (A je třeba hledat politiky, kteří to vidí stejně.)

Jinak nám naše milá ČR tímhle tempem za nějakých 10-20 let zkrachuje. A bude jedno jestli jste startupista nebo podnikatel, ale vaše služby nebude mít kdo kupovat.

Pro mně je třeba Node5 způsob politické angažovanosti – jak učit lidi starat se sám o sebe, vytvářet pracovní místa, platit daně, .. Časem bychom měli “vychovat” stovky lidí a firem, které budou uvažovat jinak, inovovat a ve výsledku třeba zaměstnávat tisíce lidí a měnit svět k lepšímu.

Takže se prosím zajímejte nejen o svůj byznys, ale i o věci, které se dějí kolem vás. Na tom, jak bylo řečeno, nemůžete prodělat – a vaše děti už vůbec ne.

Díky!

PS: Pokračovat můžete např. na www.patria.cz/zpravodajstvi/2167172/kdyz-uz-kupujes-bezcenne-dluhopisy-plat-bezcennymi-penezi.html

One thought on “Chcete-li být bohatí, pomozte ostatním – aneb, nestarejte se jen o sebe

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s