Miluju internet 🙂
Prinesl nam uz nekolik revoluci, ktere zasadnim zpusobem odstranuji bariery:
- Informace – internet je jeden z hlavnich hybatelu demokratizace napr. Ciny
- Vzdelavani – muzete dnes studovat treba Stanford pres internet zdarma
- Nakupy – muzete si koupit cokoliv odkudkoliv, treba z DealExtreme z Ciny s dopravou zdarma
- Podnikani – muzete jednoduse poskytovat neco globalne, viz nas click2stream se zakazniky z vice nez 100 zemi
Vse vyse uvedene je ale jen ciste o elektronickych informacich (bajty litaj tam a zpatky) nebo o vztahu firma -> zakaznik.
Teprve nedavno ve vetsi mire zacaly rust sluzby, ktere vice propojuji online svet s tim fyzickym a kde jsou vynechany firmy jako zbytecny prostrednik (proto se takovym sluzbam rika P2P: peer to peer nebo people to people):
Co se zmenilo nebo aktualne meni:
- Ubytovani – diky AirB’n’B muze kazdy pronajmout svuj volny pokoj nebo byt nekomu jinemu, jen v Praze nabizi pres 1000 pronajmu. Tady je asi dobojovano.
- Platby – revoluci zacal asi PayPal, dokoncit se ji snazi napr. www.transferwise.com (pro levne prevody do zahranici) nebo nezavisla mena Bitcoin, ktera prevadi penize zdarma nebo za par centu do 10ti minut a kterou mimochodem akceptuje treba i DameJidlo.cz. Na tomto trhu boj probiha, ale uz jsou jasni favorite.
- Pujcky – u tech se zastavim specialne nize, protoze se to v CR pokud vim jeste nerozmohlo.
- Energie – elektrinu jde spatne skladovat a spatne dopravovat na velke vzdalenosti. Bude se rozvijet ziskavani zdroju primo na miste spotreby a diky internetu se treba mohou koordinovat vykyvy ve vyrobe a spotrebe diky elektroautum. Bude dulezite umet predpovidat a v realnem case sledovat chovani spotrebitelu, na coz sazi cesky EnergoMonitor, podobne jako Nest, koupeny Googlem za 3 miliardy dolaru.
- Doprava – Uber, tim jak predpovida chovani svych zakazniku, meni jejich chovani (mimochodem, CR je zrejme prvni zemi kde to Uber vzdal, jednak kvuli legislative, jednak kvuli investici Student Agency do TickTacku). Revoluce v doprave je ale teprve na zacatku.
Z pohledu podnikatele je dulezite se divat na ty trendy a uvazovat nad tim, co bude za par let.
Treba v doprave:
Kdyz se nad tim zadumate, zacnou vam davat smysl treba akvizice Googlu – proc firma, ktera si hraje se samo-riditelnymi auty, koupila komunitni navigaci Waze za 1 miliardu dolaru, investovala $300M do taxisluzby Uber a nedavno si koupila Boston Dynamics vyrabejici roboty. Prvnim krokem by mohlo byt nahrazeni ridicu taxisluzby tak, ze pro vas prijede auto samotne.
Co bude dalsi evoluce: jelikoz auta maji tu vlastnost, ze 99% zivota jen tak stoji na ulici (= nedelaji, k cemu byly vyrobene, plus naklady na jejich parkovani jsou obrovske), nebude davat smysl auto vlastnit. Do 10ti minut budete mit pristavene vyhrate (elektro)auto dle vasi potreby a odveze vam, kam uznate za vhodne (samozrejme nejrychlejsi moznou trasou).
Takze kdyz se podivate hodne do budoucnosti, tak treba cesky startup Arounded, zamereny na sdileni aut podobne jako to dela AirB’nB u nemovitosti, nebude mit moc prostoru pro existenci. Naopak bych ocekaval ze budou frcet treba automaticke parkovaci systemy (mozna videl tak daleko uz v roce 2011 Kamil Vacek kdyz investoval do EasyParking) nebo systemy/agregatory pro vyhledavani nejlevnejsiho/nejrychlejsiho auta – neco jako ceske Liftago.
Jsem moc rad, ze cesi maji v tech ocekavatelnych inovacich svoje zelizka v ohni.
Mrkneme jeste na P2P pujcky
Klasicke banky, ktere primarne vydelavaji na tom ze nekdo si k nim penize dava a jinemu je pujcuji, jsou samozrejme hrozne drahe. I tady je postupne nahrazuji elektronicke burzy spojujici primo investora s dluznikem (zapujcitele s vydluzitelem, mam-li dodrzet terminologii noveho obcanskeho zakoniku 😉
Ukazme si treba zakladni cisla dvou znamych platforem:
- LendingClub – funguje od 2007 (zejm. v US) zamerena na pujcky jednotlivcum, poskytla cca 150 tis. pujcek. v celkove vysi pres 3 miliardy dolaru, jen za poslednich 30 dni to bylo skoro ctvrt miliardy dolaru!!!
- FundingCircle – funguje od 2010 (zejm. v UK) zamerena na pujcky SME, poskytla cca $250M pujcek a sdruzuje cca 60 tis. investoru.
Ja byt bankou, tak se techto systemu zatracene bojim – 85% lidi vyuzivajicich tyto systemy totiz reportuje, ze je pouzivaji na refinancovani drahych uveru prave od bank (zdroj). Co je zajimave, ze v ramci podpory podnikani poskytla britska vlada 20M liber jako pujcku do FundingCircle, evidentne je presvedcila transparentnost a jednoduchost takoveho systemu (to jen my tu stavime neco jako statni seedfond).
Oblast pujcek je blizka revoluci v oblasti investovani do startupu, ktere pomaha napr. anglicky CrowdCube ci americky AngelList.
Co si z toho celeho vzit
Ponauceni a pokoru
Napady, ktere nedavaji smysl ted, nemusi byt blbost, ale jen schopnost majitelu koukat do budoucna.
Investice do dalsi “taxi appky” (tech uz tu bylo..), do parkovaciho systemu (to umi vyrobit kazdej druhej) nebo treba do firmy co vozi pizzu (a pritom ma jit o revoluci v logistice) se muze zdat jako blbost, ovsem jen v pripade, ze hodnotitel sam umi uvazovat jen v kontextu soucasne situace na trhu a informaci, ktere ma on.
Pomoc s urcenim vasich podnikatelskych priorit
Resit existujici problem je velka sance na uspech, ale take jistota ze budete mit spoustu konkurentu.
Resit problem ktery teprve vznikne je obtizne (nikdo vam neveri, nemate se s kym srovnavat, nepomuzou vam zakaznicke vyzkumy, …), ale zase mate obrovsky naskok pred ostatnimi. Pokud jste prvopodnikatel, doporucuji zacit tim snazsim (resit existujici problem), menit svet muzete hned za par let. Ale s vybudovanou reputaci, zkusenostmi, tymem a nejakou tou nasetrenou korunou.
Hodne stesti 🙂
Ahoj, p2p půjčky jsou určitě zajímavé téma, hlavně dnes když jsou úrokové sazby minimální a akciové trhy se zdají být přehřáté. P2p Platformy o kterých píšeš bohužel neumožňují zapojení českých investorů. Já osobně využívám Bondoru a nedávno jsem začal investovat na platformě Mintos, kde jsou půjčky zajištěné nemovitostí. Svoje postřehy o mintosu jsem zpracovat do článku http://www.financialgeek.cz/mintos-investujte-do-pujcek-zajistenych-nemovitosti-p2p-lending/