Jak na efektivní práci vzdálených týmů, Technology Entrepreneurship online kurz od Stanfordu

Stanford University nedávno spustila online kurz “Technology Entrepreneurship”, kam jsem se také přihlásil – ale je to náročnější než jsem čekal 🙂

Více info: článek, homepage projektu kde kurz probíhá – nyní se můžete registrovat do dalšího kola, blog. Mimochodem, docela hezky zpracované sylaby podobného offline kurzu zde.

Každopádně, v interní diskuzi někdo zmínil své doporučení pro efektivní práci týmů (celkem se do kurzu přihlásilo několik desítek tisíc lidí):

“In our team, to coordinate the jobs, to give our opinions and to solve doubts, the e-mail was the best tool. We created a mail list on Google Groups, though we had to add the e-mail accounts of people who didn’t joined just in case they would appear later.

In addition, as everybody in the group had a Google+ account, we created a circle to share links and other relevant information. It also allowed some of us to establish some hangouts and talk directly, which I think it was a very rich experience. I encourage you everybody to try with Google+, Skype, Live or whatever.

But you asked about tools to work asynchronously. We also started with a collaborative mind map (http://mind42.com). We outlined our first ideas there, thout personally I didn’t liked. The tool failed a lot and for the first task it fast became very limited. But I must recognize that it was very useful to start and that some teammates just participated here appart than the e-mail.

Pretty soon we moved to Google Docs, where we created a shared canvas for each best/worst idea. As my team members were all from Spain, we used a template in spanih we found in the blog of Marcelo Pizarro (http://www.marcelopizarro.com/2011/12/business-model-canvas/). There must be another templates for Google Docs in other languages, but in any case, that one is very easy to adapt and modify. This is where we spent more time, using different colors for the pos-its of each member of the team. So we could see who had added the notes and ask them if there were doubts.

Finally, we discovered later another tools for business models (http://bmdesigner.com/ or http://canvanizer.com/) in the blog of Chuk Eesley (http://eesley.blogspot.com.es/p/resources-and-tools.html). We haven’t used them, but Iwould like to explore them for future tasks.

The advantage of Google Docs is that we could share the different canvas during the live hangouts and to see the modifications as they were happening. So, though asyncronous tools are fine, but the most productive moments were during the hangouts. Add the personal contact and it was a huge difference. So I would choose tools that can be used both, synchronous and asynchronously.”

Autorem je David Knouse.

Podobné téma (jak efektivně na dálku spolupracovat) jsme diskutovali nedávno na VŠE v Bizitu – řešilo se, že se to v praxi moc nedaří.

Výše uvedené doporučení od Davida pomůže, více či méně, vyřešit jeden problém – komunikaci. Pak zbývá druhý – motivace 🙂

A o sociální interakci (hospoda po práci) nemluvě.

Mně osobně funguje práce na dálku na jednoznačně definovaných úkolech (třeba zakázky přes freelancer.com) nebo opakovaných úkolech (fakturace). Ale týmovou práci na dálku efektivně dělat prostě neumím.

3 thoughts on “Jak na efektivní práci vzdálených týmů, Technology Entrepreneurship online kurz od Stanfordu

 1. Já mám nastaven indiviiduální proces tvorby knowledge base, který se snažím rozšířit o teamový collaboration. Více o procesu na http://www.jurajatlas.com/2012/04/zmaha-vas-informacni-zahlceni.html.

  Mám v plánu vyzkoušet Flowdock pro teamovou komunikaci a Revisu pro teamovou kolaboraci. Ještě pokukuju po Streameru (streamerapp.com). Máte někdo s tímto zkušenost?
  Nejraději bycho to všechno zaintegroval s Dropboxem jako back-end úložištěm.
  Juraj

 2. Hmm, to chce ale velkou kazen dodrzovat takovy system 🙂
  Flowdock se mi na prvni pohled libi (takovy lepsi Skype chat :). Osobne je my sympaticky koncept http://www.podio.com – vypada to trosku jako facebook, ale ma to mraky ruznych pluginu (projet/task/event/.. management, dovolene, ..) a kdyz ti nejaky nevyhovuje, muzes si napsat svuj.

 3. Práci s týmem na dálku se učím už deset let, je nás cca 15 a v kanclu vedle sebe mám jen dva z tohoto týmu. Docela se to daří kombinací basecampu, google docs a liveagentu, ale zabírá mi to hodně času, proto dalšho developera beru tak, aby seděl taky u nás. Obecně to jde, má to výhody v nižších nákladech i flexibilitě, ale má to i nevýhody v podobě nutnosti investovat mnoho času na udržování všechno v chodu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s