Střípky z konference o ochraně nápadů, o patentech a ochranných vzorech

Dnes pořádal Úřad průmyslového vlastnictví, v rámci pracovních setkání pro zvyšování mezinárodní konkurenceschopnosti ČR, pracovní seminář k ochraně nápadů a výrobků.

Nejzajímavější sřípky:

Miroslav Křížek (CzechInvest):

 • CI se chystá rozdělit 50M Kč firmám, které chtějí přispět na různé formy ochrany svých duševních práv (získání patentů, užitných vzorů v zahraničí a ČR, průmyslových vzorů a ochranných známek atp.), konkrétně v rámci II. výzvy Projektu na ochranu práv průmyslového vlastnictví. Přijatá firma může získat 40 tis. až 1 mil. Kč. Hlásit se můžete až do 30. 9. 2012. Více info na stránkách CI a
 • CI chce vrátit ČR mezi top 20 inovativních států na světě (kde prý byla za první republiky).
 • CI společně s ÚPV chtějí prosadit výuku ochrany duševních práv na školách.

Zbyněk Frolík (f. Linet):

 • Patenty jsou nejlepší na to, abyste procházeli patentové databáze a inspirovali se, kam jde vaše konkurence a váš obor. Spoustě českým firmám otevře snaha o registraci patentů či ochranných vzorů oči – zjistí, že jsou několikátí v řadě a nemají v ruce nic vyjímečného. Pak se mohou poučit a za dva roky být na opravdu první.
 • Velmi rychlé obory nemá často smysl chránit – jakmile se dostanete do sporu, trvá min. pět let než se to vyřeší a zaregistruje – v té době
 • Patentové spory v USA nejdou pod 1 mil. USD.
 • Za patentovou ochranu utratíme kolem 10M CZK ročně.
 • Jakmile konkurence zkopíruje váš patent a jen drobně to změní, je to velmi těžce vymahatelné.
 • Když si patentový návrh napíšete sami, budete se divit, jaktože nebyl zapsán nebo jaktože vás neochránil. Když si zaplatíte patentového právníka, budete se divit jak je drahý. Patentoví právníci jsou ti nejdražší právníci na světě. Pod 400 USD/hod. na hodinu nejdou.
 • Velké společnosti se s vámi budou soudit z principu, aby vás zastrašili a ekonomicky vyčerpali, i když třeba za 7 let prohrajou – ale to vaše firma už nemusí existovat.
 • Nejlepší ochrana je buď to nikomu neříkat (viz recept na Becherovku) – nebo průběžně zveřejňovat třeba v novinách, aby všichni věděli že je to váš nápad.

Z prezentací ÚPV:

 • upozorňují na spoustu e-learningových kurzů k ochraně duševního vlastnictví: https://e-courses.epo.org/
 • na svém webu naleznete hned na homepage odkazy na všechny databáze
 • zdůrazňují, že celá problematika je velmi složitá
 • připravují seminář přímo pro startupy – budeme Vás informovat, sledujte TechHub na Facebooku či na Twitteru.

A co startupy?

Relativně často se setkávám s tím, že startupy nechtějí o svých projektech mluvit, byť se to zlepšuje. Jak řekl Jon Bradford z akcelelerátoru Sprinboard na pražské konferenci Fail Stories (info a videozáznam): People don’t drinks enough coffee. O svém nápadu naopak potřebujete mluvit ještě předtím, než se do něj pustíte. Nemusíte to hned vytroubit veřejně na internetu, ale proberte to se zkušenými podnikateli, investory, s potenciálními společníky, zaměstnaci a hlavně zákazníky. Tak budete mít velkou šanci, že ušetříte několik měsíců nebo let života realizací projektu s malým potenciálem… nebo zajímavého projektu, na který prostě nemáte schopnosti.

Bylo řečeno už mockrát, že nápad nemá žádnou cenu, ve stejnou chvíli na něm téměř jistě někde na světě pracují již další lidi. Rozhoduje jen a jen exekuce.

Související články:

O svém projektu můžete promluvit a získat zpětnou vazbu od ostatních podnikatelů třeba:

 1. na akci OpenPitch, kterou plánujeme párkrát do roka zorganizovat, první byla koncem minulého roku v novém Googlácké kanceláři;
 2. na připravovaném pražském StartupWeekendu, který bude zřejmě koncem února na ČVUT

Pokud máte další tipy, napište je prosím do komentářů.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s