Muj deda byl vysoce postaveny komunista a jsem na nej hrdej. Aneb proc nalepkovani nefunguje.

Muj deda

Milos Ocasek byl v ramci KSC, jako krajsky reditel statniho podniku Drobne zbozi, docela vysoko. Jako dite si pamatuju, ze k tomu patrila sluzebni volha obcas i s ridicem, na nastence plany na petiletku, doma hesla ala “Pracuji clovek, prosperujici lid”, na zdi plaketky ocenujici jeho praci, …

Par let po revoluci, kdyz jsem dostal trosku rozum, jsem se za nej a za ty proklamacni hesla na zdi stydel.

Ale jen do doby, nez si prede mnou babicka moji pritelkyne klekla na kolena a se slzama v ocich rekla “budte moc hrdy na svyho dedu, on to vsechno delal proto, aby mne, mymu manzelovi a spouste dalsim co nebyli ve strane sehnal praci a jinak pomahal”.

To nebylo neco jako “dik, vas deda mi sehnal praci”. To bylo asi nejhlubsi podekovani jake jsem kdy dostal.

A mne se hrozne ulevilo. V duchu jsem se pak dedovi omlouval za to, ze jsem mu pres deset let krivdil.

Na tomto priklade vidite, ze nalepkovani bez znalosti kontextu je hrozne zjednodusujici.

Babis a STB

Nevim, stejne jako vy, jak to bylo, protoze jsme u toho nebyli a verohodne dukazy zrejme neexistuji.

Muzeme tedy jen predpokladat, podle toho co rikaji znalci te doby. A ti rikaji, ze spolupracoval. Jako kazdy, kdo chtel obchodne cestovat do zahranici. Otazkou je, co znamena “spolupracoval”. Mohl treba jen podavat zpravy o tom “kolik v zapadnim nemecku stoji chleba” a podobne. Proste delat to, aby STB byla spokojena a nedelala problemy.

Pro mne osobne tohle neni duvod davat mu negativni nalepku. Protoze jak jsme si vysvetlili vyse, kontext je dulezity.

Pokud tedy nahodou nechcete volit ANO jen kvuli Babisovo (pravdepodobne) spolupraci s STB, tak to je podle meho nazoru spatny argument. Mimojine i proto, ze je jen otazkou casu, nez ho nekdo lepsi nahradi, a pak uz to bude tuplem jedno.

PS: Ja jsem treba taky kdysi slozil pionyrsky slib abych mohl strilet za svazarm. A pro CR jsem toho od te doby udelal docela dost 🙂

6 thoughts on “Muj deda byl vysoce postaveny komunista a jsem na nej hrdej. Aneb proc nalepkovani nefunguje.

  1. Ono je to dost těžké. Na jedné straně jsou asi ti, kteří byli hodně pro režim (a bili třeba vězně, udávali…), na druhé třeba ti, kteří byli silně proti režimu (a třeba za to seděli). Někde mezi pak asi ti, co byli proti, ale v zásadě nějak prokluzovali bez zásadních škod (třeba nebyli ve straně, nicméně nevykonávali zásadní protirežimovou činnost, prostě si jen o nich mysleli svoje, už to, že nebyli ve straně často stačilo). A ti, kteří naopak trochu spolupracovali, aby se neřeklo, aby jim režim neškodil.

    Těžko dnes detekovat všechny ty hranice. Některé jsou “zřejmé”, jiné jsou spíš na hlubší přemýšlení během dlouhých zimních večerů u krbu.

    Přijde mi to hodně podobné s tématem “boj za vlast”. Vypukne-li v ČR válka, budu posera, seberu rodinu a včas vypadnu pryč? (půjde-li to) A nebo budu bojovat za svobodu svého národa? Válku jsem nezažil, mohu jen spekulovat, jak bych se zachoval. Rodina je pro mě na úplně nejprvnějším místě, žiju jen jednou. Asi bych byl posera. Nejspíš by mě jednou za to odsoudili, oblepili “nálepkou”.

    • Diky za fajn komentar Martine.

      Otazka co klades na konci je zajimava, ani ja si na ni neumim odpovedet. Ale spis nez valku ocekavam ekonomicky pruser v CR – proto mam aktivity v ruznych zemich abych nebyl zavisly na jednom zdroji. Ale to neznamena, ze se to tu nesnazim menit k lepsimu 🙂

  2. Ja nevim covece… samozrejme asi tvuj deda byl dobry clovek – lidsky. Ale to rozhodnoti, ze radeji bude slouzit komunistickemu rezimu a budovat v nem karieru.. na to ses taky hrdej?

    A jeslti jo tak kde je ta hranice? Do kdy je to porad prijatelne a do kdy ne?

    • To je právě to, že ta hranice asi není. A nebo ne pro všechny stejná. Asi se to musí posuzovat vždy individuálně. Někdo byl “jasný” klaďas, někdo “jasný” hajzl. A mezi tím hromada všeho možného. Třeba mrtví brouci. Jedni na té straně, kdy do strany nevstoupili, ale tím jejich odboj končil. Někdy si toho strana všimla (a dělala potíže), někdy ne. A nebo mrtví brouci hned vedle nestraníků mrtvých brouků. Byli ve straně, ale tím jejich podpora režimu končila. Někdy si toho strana všimla, někdy ne.

      Hodně to taky bylo o lokalitách, jinak se žilo v Praze a jinak třeba na Ostravsku. Někde by se dalo pohoršovat i nad mrtvým broukem straníkem, někde i nad mrtvým broukem nestraníkem (že nebojoval více).

      Babiše asi těžko soudit, záznamy mohou vypadat věrohodně, ale i lidi od STB byli jen lidi a měli své kejpíaj a někdy bylo třeba si do výkazu trochu pomoci.

      A dědu Petra soudit taky nechci. Na to všechno asi máme málo informací.

    • Myslim ze Martin to nize napsal hezky: “co bylo lepsi, delat karieru a pomahat tem co nemohli studovat/pracovat” nebo “nevstoupit do strany a delat mrtvyho brouka”? Ja nevim, ja jsem byl malej..

      Ale kdyz se mne ptas, tak reknu ze asi udelal dobre. Ze zvolil metodu boje, ktera jemu osobne prisla efektivni – na jedne strane se snazil, aby ve vsech prodejnach Drobneho zbozi v plzenskem kraji bylo mydlo s jelenem a plnila se petiletka.. a diky tomu ze to delal dobre, tak mel casem moc pomahat lidem, kteri se znelibili rezimu. Predpokladam, ze to bylo efektivnejsi, nez kdyby byl take proti rezimu a skoncil v kotelne.

  3. Imho clenstvi v KSC a spoluprace s STB jsou dost odlisne veci. Ja to vidim tak, ze spolupraci s STB nelze omluvit nijak…ani dobrodinim, ktere by onen clovek mohl “pachat” (s vyjimkou tajne sluzby druhe strany). STB mela jediny cil – likvidovat protivniky rezimu s pomoci vsech dostupych prostredku. Cloveka, ktery se tohoto ucastnil vedome (pokud nebyl tajny agent protistrany) bychom podle me nemeli strpet v jakekoliv rozhodovaci funkci. Pana Babise volit nebudu z jinych duvodu, ale pokud by se jeho clenstvi prokazalo jako skutecne mel by existovat nastroj jak ho z verejnych funkci odvolat (ale to jsme bohuzel u fatalni chyby z rannych 90 let, kdy se KSCM a jeji ciny nepostavili na roven cinum fasistickym neb komunismus a fasismus jedno jsou (byt jsou to opacne poly).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s