Studujete VŠ? Tak to je nejlepší čas vyzkoušet si podnikání

“Podnikani je jako sex – studovanim teorie se ho nenaucite.”

VS je jedna z nejlepsich prilezitosti, kdy si muzete vyzkouset podnikani. Dava smysl to vyzkouset, protoze ty zkusenosti vam nikdo nevezme a i kdybyste nezustali podnikat, tak vam to pomuze sehnat praci po skole.

Mate minimalni zivotni naklady, minimalni zodpovednost a zaroven mate uz nejake vzdelani a zkusenosti a pristup k hodne zdrojum (rychly internet, kontakty, pocitace ve skole) a vetsinou min. nekolik dni volneho casu kazdy tyden.

Jinak motivaci by vam nemely byt penize (statisticky to totiz nevychazi), ale moznost rozhodovat sam za sebe, rozsirovat si obzory, nabrat zkusenosti a kontakty z realneho sveta a zvysit si tak vyznamne sanci delat co vas bude bavit (at jako zamestnanec, tak jako podnikatel). A navic, podle teorie na obrazku byste museli ze skoly odejit, abyste se stali milionarem 😉

Penize vs. vzdelani

Takze jak to udelat:

1. Proste se do toho pustte:

http://blog.leanstartupcircle.com/5-ways-to-stop-being-a-wantrepreneur/

2. Nacerpejte trochu inspirace, za 10 mesicu z vas mohou byt multimilionari:

http://www.whiteboardmag.com/the-m-dot-story-from-prototype-to-acquisition-by-godaddy-in-10-months/

3. Ale smirte se s tim, ze to vetsinou trva roky:

http://www.podnikanivusa.com/2013/02/19/uspech-se-neda-zaridit-okamzite

“The median time to exit (either sale or IPO) is 4 years after receiving  VC investment, but that doesn’t really say much: there are huge
individual differences in when companies get sold or IPO. Most exits take place somewhere between 10 months and 7 years after the initial VC investment. And even that doesn’t say much: twenty percent of all exits occur more than 10 years after the initial investment.” [zdroj]

4. Pochopte, ze neuspech znamena velmi cennou zkusenost

To ze jste to zkusili a neuspeli, znamena ze jste meli odvahu nejen mluvit, ale i cinit. Take to znamena, ze jste se spoustu veci naucili a priste budete chytrejsi. Maly podnikatel musi umet neuveritelne mnozstvi veci, od komunikace se zakaznikem pres HR po finance. Pomaha selsky rozum a cit pro to se spravne a rychle rozhodnout. Cim je vase firma vetsi, tim toho muzete mene zkazit a tim vice mate kolem sebe lidi, chytrejsich nez jste vy, kteri vam s tim pomahaji. Na zacatku jste v tom sami a spatne rozhodnuti muze vasi firmu polozit. Kdyz si tim projdete, hrozne moc se naucite. Sice budete na zacatku tapat, ale kdyz zacnete podnikat podruhe nebo potreti, tak uz to vsechno pujde mnohem jednoduseji. Vetsina techto zkusenosti se da aplikovat i v zamestnani.

5. Nepotrebujete penize ani nic dalsiho

Proste jen “vypadnete z baraku” a overte svoje hypotezy u budoucich zakazniku.

Viz Steve Blank a jeho “Get out of my building“. Konkretni metodiku najdete na jednom jedinem slajdu (na tom druhem v teto prezentaci).

Pak hned budete vedet, jestli ma smysl se do toho poustet nebo ne.

PS: Pokud jste z CZU, jiz treti semestr tam “ucime podnikani” – ale neni to sucha teorie, jsou to workshopy a hned na prvnim workshopu dostanete za ukol obejit sve budouci zakazniky. Prijdte v utery 26. unora od 17:30 do PEF EIII, kde bude prvni ze tri workshopu venovanych podnikani. Skolim ja, Lukas Hudecek a nasi hoste, na tyto tri podnikatelske workshopy pak navazuji projektove a technicke workshopy vedene lidmi ze Seznamu. Vice info a prihlasky.

9 thoughts on “Studujete VŠ? Tak to je nejlepší čas vyzkoušet si podnikání

  1. VELKÉ PLUS článku je zejména motivace od úspěšného člověka. Ovšem – článku je víc. Například nedává návod lidem co nestudujou VŠ, jsou tedy po SŠ a jejich hlavní motivací jsou a musí být peníze. Jejich životní náklady již nejsou minimální, stejně tak se zvýšila oproti SŠ i zodpovědnost. Otázka je taky jak definovat volný čas, který jde ruku v ruce s rizikem podnikání, málokdo chodí do “fachy” a poté ještě večer “podniká”. Buď se do toho vrhnu po hlavě a dám tomu 100% anebo budu podnikat 4h denně po práci, ale v tom případě utnu veškerý svůj sociální život (málokdo to vydrží dotáhnout do úspěšného konce). Dále se pak obávám, že tenhle článek si nepřečte valná většina cílové skupiny lidí, protože buď nemají twitter, nebo dost dobře neznají pana Ocáska, anebo si prostě jdou raději někam po cviku vylít držky. A poslední problém tkví v tom, že zkušenosti jsou nepřenosné, tudíž podnikatelský novic si je sice přečte, ale stejně udělá.. Ostatní ke kterým se článek dostane už nejspíš podnikají a jen uznale pokývou hlavou.)
    Tedy článek je pro mě osobně sice inspirativní, ale mnohem víc by mě zajímalo jak to mají udělat ti lidi, kteří VŠ z jakéhokoliv důvodu nenavštěvují:-)

    • Ahoj Ondro,

      obecna rada, ne vzdy aplikovatelna: pruzkum, jestli o to zakaznici maji zajem, se da udelat za par (desitek) hodin, tzn. behem skoly stejne tak jako behem zamestnani. Pokud budes mit z trhu pozitivni zpetnou vazbu, daji se, v zavislosti na charakteru podnikani, udelat tri nasledne kroky:

      a) risknes to a pustis se do toho (pak je lepsi byt vice drzy a misto “nazoru” od zakazniku sbirat rovnou “objednavky”)
      b) pokud to vyzaduje vstupni investici a nemas penize, tak si je nasetris (tolik, abys treba 6-18 mesicu mohl zit bez prijmu)
      c) najdes si na to investora.. Objednavky z bodu a) jsou dost dobry argument 🙂

  2. Pingback: Vyplatí se zkoušet podnikání při studiu VŠ? | Weblog - novinky ze světa web 2.0

    • Se vsim co pises (studium na nejaky ten semestr v zahranici, budovani kontaktu aj.) souhlasim. Ale jednak prvni podnikani se da stihnout i krome toho, druhak tu skolu neni treba kvuli tomu dostudovat 🙂 -> Toto podle vseho neplati pro top skoly ala Berkeley aj. (clanek byl v ceskem kontextu).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s