CzechAccelerator 2011 – 2014 bude na jaře vybírat další české firmy které vyšle na zkušenou

USA, Singapur, Izrael nebo Švýcarsko.
To je nová nabídka CzechAcceleratoru, který v minulosti podpořil tříměsíční stáží v Silicon Valley již deseti vybraným českým firmám z oborů  life sciences, nanotechnologie, biotechnologie, medtech, cleantech, ICT či přesné strojírenství.

Dnes jsme si v rozestavěném TechHubu povídali o CzechAcceleratoru s Markétou Havlovou (projektová manažerka pro program CzechAccelerator) a Honzou Friedem (ředitelem CI pro východní pobřeží USA), kteří jsou společně s Lenkou Kučerovou (ředitelkou CI pro západní pobřeží) jedni z hybatelů CzechAcceleratoru, což je pro změnu jedna z aktivit MPO/CzechInvestu.

Lenku jsem osobně bohužel zatím nepotkal, ale je na ni ze všech stran slyšet jen chvála. Rozhovor z července 2010 najdete na tyinternety.cz. Sama Lenka má ve svém LinkedIn profilu uvedeno “Providing information and organisational support to Czech start-ups” – takže pokud chcete prodávat do USA, jet tam “na výlet” či do nějakého akcelerátoru, rozhodně ji neváhejte kontaktovat – stejně jako Markétu. Jak sami dnes řekli: “Však to děláme z vašich daní :)”.

CzechAccelerator běží již třetím rokem, původně byly firmám hrazeny jen náklady na kancelářské zázemí. Nově je projekt financován z peněz EU (čti: z našich peněz, jejichž část nám laskavě EU dle jejích vlastních pravidel vrátí), konkrétně z Operačního programu podnikání a inovace. Díky tomu nemohou podporu čerpat firmy se sídlem v Praze (a samozřejmě ani se sídlem mimo ČR), ale ty ostatní zase získají více:

  • delší doba pobytu – možno až 6 měs.
  • možnost výběru z celkem pěti lokalit ve čtyřech zemích
  • předodletové školení
  • vyšší max. hranice finanční podpory a rozšíření služeb, které je možné z podpory hradit na až 200. tis. Kč

Rozsáhlejší podpora se týká především doprovodných služeb, jako je poradenství či teoretická příprava před samotnou cestou. „V pilotním kole jsme účastníkům hradili jen pronájem kanceláří a spojených služeb v Silicon Valley. V novém programu budeme hradit i účast na konferencích a školeních a pořízení licencí. Přispějeme rovněž na odborné poradce a částečně budeme hradit i pobyt a dopravu.“

Celý projekt dostal z OPPI přiděleno 65 mil. CZK. Celkově bude celkově podpořeno max. 66 firem, dotace na každou je max. 200 tis. Kč, takže mezi projekty se plánuje rozdělit max. 13 mil. CZK. Někde mi tam hapruje 52 mil. 😮

Zůčastněné projekty v minulosti:

Jak bylo řečeno, během pilotní fáze bylo možné mít “kancelář” ve dvou lokalitách: v USA v Silicon Valley (konkrétně v Plug&Play)  nebo v Bostonu.  Nyní je možné si vybrat z pěti lokalit: Silicon Valley (konkrétně v US Market Access Center), Boston (konkrétně Cambridge Innovation Center), od letošního roku bude možné si kromě USA vybrat i Singapur, Izrael nebo Švýcarsko. Osobně mi tam chybí už jen Estonsko a viděl bych to na hezkou cestu kolem světa 🙂

Jaká je šance že bude váš projekt přijat?

V minulosti byla šance na přijetí téměř 50%, protože se moc firem nehlásilo.

Do USA bude v každé výzvě přijato až 6 projektů, do Izraele, Švýcarska a Singapuru až 2 firmy do každého státu, tzn. celkem do každé výzvy až 12 firem. Výzev do USA je celkem 6, do ostatních destinací celkem 5 (otevírají se až v současné době). Teoreticky tak může na zkušenou odletět až 66 firem.

Nezapomeňte, že plno dalších nákladů si budete muset zaplatit ze svého. Např. v Silicon Valley odhaduje Lenka vlastní náklady pro dva lidi na tři měsíce na cca 200 tis. Kč.

Přihlásit se do III. výzvy bude možné na jaře tohoto roku, takže sledujte www.czechaccelerator.cz (nebo samozřejmě TechHub na Twitteru či Facebooku) pro novinky.

One thought on “CzechAccelerator 2011 – 2014 bude na jaře vybírat další české firmy které vyšle na zkušenou

  1. Pingback: Do 22.4. se můžete hlásit do III. výzvy programu CzechAccelerator a vyrazit do světa « Petr Ocásek

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s