Startupe, nekomplikuj si život

(Určeno pro 4 z 5ti začínajících technologických firem, ale nejen pro ně.)

Článek uvedu (nepřesnou) citací od Honzy Vaňhary z diskuze, kterou jsme kdysi vedli „o Češích“ co přes něj chtějí založit USA nebo offshore firmu:

„Češi vymýšlí pořád nějaký vyfikundace. Např. vymýšlí komplikovanou firemní strukturu aby vypadali jako korporace a zároveň ušetřili na daních. Přitom jim firma ještě ani nefunguje a na daních nezaplatili ani korunu.“

Také by se dalo říci, že řeší problémy ve zcela opačném pořadí.

Nebo-li jak říká Lukáš Hudeček: „To co se vám chce nejméně udělat je zpravidla to hlavní, co byste udělat měli“. (Nikdo se netěší na to až obejde první zákazníky a oni mu řeknou pravdu do očí. Proto se většina technologických startupů jako první pustí do programování s výmluvou, „že s tím přece nemůžou ven když to ještě neumí to a to..“)

Jasně, je dobré být připraven na budoucnost. Ale připravovat se na něco co nevíte kdy přijde a zda to vůbec přijde (naprostá většina nápadů se v byznys nepromění) je místo toho hlavního, tedy podnikání, hrozná ztráta času. Neřešit věci okolo a věci typu „co by kdyby“ zásadně zvyšuje riziko že uspějete.
Jasně, trochu to zvyšuje i riziko že vás občas vás nějaký kostlivec dožene – ale bude to v době, kdy na to budete mít peníze. A čas!

Budete mít peníze na dobré daňové poradce, kteří vám vymyslí tu správnou vlastnickou strukturu. Budete moci zahodit původní spěšně naprogramovaný systém za něco lepšího. Budete si moci zaplatit nejlepší grafiky. Budete mít se třeba čas se starat o vlastní servery, o vlastní kanceláře atd. Ale teď nemáte ani peníze ani čas. A dokud nevyděláváte, táhne vás dopředu jen vlastní vnitřní motivace. Bohužel ta většinou vyprchá dřív, než začnete vydělávat…

A proto:

Soustřeďte se na svůj byznys. Hledejte zákazníky a začněte vydělávat peníze. Většina ostatních věcí se pak přirozeně vyřeší sama.

4 komentáře: „Startupe, nekomplikuj si život

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s